Uzdrowisko Rabka-Zdrój

Miasteczko to oprócz swych licznych atrakcji turystycznych, posiada swój niepowtarzalny urok, który związany jest z faktem, iż miejsce to posiada również charakter uzdrowiska. Historia tego ogniwa sięga wieku XIII, na kiedy to datuje się pierwsze zapiski odnoszące się do solanek rabczańskich. Dodatkowo do tego elementu nawiązują zachowane do dnia dzisiejszego miejscowe nazwy, jak chociażby potok Słonka, czy też Osiedle Słone.

Początkowo mieszkańcy przez wieki używali tej słonej wody tylko i wyłącznie na potrzeby własne, jednak z biegiem lat zaczęto coraz bardziej dostrzegać jej lecznicze właściwości. Analizę chemiczną w tym miejscu dokonano jednak dopiero w roku 1858, jej wyniki były zaskakujące. Okazało się, iż źródła rabczańskie są jednymi z najsilniejszych jodowo-bromowych solanek nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Kilka lat później, dzięki pomocy i inicjatywie jednego z profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego – Józefa Dietla – stworzono w tym malowniczym miasteczku uzdrowisko. Julian Zubrzycki, ówczesny rabczański dziedzic zlecił wykonanie pierwszej pijalni wód. Rabka-Zdrój w wieku XIX uzyskała też status dziecięcego uzdrowiska. W roku 1887 powstał tu Zakład Leczenia Dzieci Skrofulicznych, czyli chorych na gruźlicę. Trzeba podkreślić, iż był on pierwszym tego typu obiektem w Polsce, a trzecim w Europie. Inicjatorem powstania owej lecznicy był sławny doktor Maciej Leon Jakubowski. Był to czas, gdy Rabka bez dwóch zdań cieszyła się międzynarodową sławą.

Miasteczko to dzisiaj jest jednym z chętniej odwiedzanych kurortów uzdrowiskowych w Polsce. Dzięki dobrej ofercie noclegowej (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,rabka-zdroj,0.html) i gastronomiczno-usługowej oraz wygodnemu skomunikowaniu dla podróżnych są tutaj sprzyjające warunki do wypoczynku.

Chlupka

View more posts from this author
One thought on “Uzdrowisko Rabka-Zdrój
  1. Aguszek

    Rabka teraz wygląda super, odnowione alejki i zadbane trawniki. Jest naprawdę nieźle, postarali się!

     
    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>