Śladami średniowiecza w Kaliszu

Kalisz jest najstarszą miejscowością w Wielkopolsce, a prawdopodobnie i w całej Polsce. Osada istniała tutaj jeszcze przed czasami grodów pierwszych władców: Gniezna, Ostrowa Lednickiego i Poznania. Dzisiaj w mieście znaleźć można wiele śladów średniowiecznej historii. Pierwsze ślady osadnictwa sięgają czasów prehistorycznych, a wzmianki o osadzie, która mogła znajdować się dokładnie w miejscu dzisiejszego Kalisza, pochodzą z początków naszej ery. Na przełomie IX i X wieku powstał gród na Zawodziu, którego pozostałości można dzisiaj zwiedzać. Około roku 1155 gród nad rzeką Prosną był jednym z ważniejszych ośrodków dla Mieszka III Starego.

Odtworzone fragmenty kaliskiego grodu waz z wałem obronnym o wysokości około 5 metrów i część romańskiej kolegiaty można dziś zobaczyć, odwiedzając Rezerwat Archeologiczny Zawodzie. Autentycznym pozostałościom grodu towarzyszą zrekonstruowane obiekty, makiety i wystawy, które pokazują, jak budowano i jak mieszkano we wczesnym średniowieczu. Na terenie rezerwatu na Zawodziu odbywają się takie imprezy jak "Weekend celtycko-irlandzki", Festiwal Ognia oraz weekendowe pokazy w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej przy współpracy z władzami miasta i Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Na Zawodziu znajduje się również jedyny kościół drewniany w Kaliszu, wybudowany pod koniec XVIII wieku w miejscu dawnej świątyni, o której pierwsze wzmianki sięgają roku 1213. Niewiele młodszy jest kaliski kościół i klasztor oo. franciszkanów z 1257 roku, w którym spoczywają relikwie bł. Jolanty. Z tego samego czasu pochodzi także katedra św. Mikołaja, jeden z piękniejszych kościołów w Kaliszu.

Podążając dalej śladami średniowiecza, w okolicach kaliskiej starówki znajdziemy również fragmenty dawnych murów miejskich z XIV i XV wieku, z basztą „Dorotka”, o której znanych jest kilka legend – jedna z nich mówi o córce starosty, zamkniętej w wieży, by zapobiec jej mezaliansowi z zakochanym szewczykiem. Dawniej miasto mogło poszczycić się również królewskim zamkiem wzniesionym przez Bolesława Pobożnego, z którego dziś pozostały tylko fundamenty odkryte przy ul. Zamkowej i Grodzkiej. Wiele pamiątek z różnych okresów historii zobaczyć można w kaliskim muzeum.

Teraz garść informacji praktycznych: do miasta dostać się można zarówno autokarem lub pociągiem z Poznania, Wrocławia, Łodzi czy Warszawy jak i samochodem. Na starówce i w jej pobliżu Kalisz oferuje noclegi (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,kalisz,0.html) zarówno w hotelach, jak i domach studenckich oraz hostelach. W mieście znajduje się kilka infokiosków oraz informacja turystyczna przy ul. Zamkowej.

Chlupka

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>